Apie kompiuterius ir nuostabias keliones

Tatrai- artimiausi kalnai

Pradžiai- čia įdomesni kelionių įspūdžiai iš senosios svetainės . Gal kiek atnaujinti, juk rašyta prieš penkis metus.

 

1.Kaip nuvažiuoti į Tatrus

Tatrai yra lengviausiai mums pasiekiami “beveik tikri” kalnai. Tik apie 750 km reikia nuvažiuoti automobiliu ar traukiniu. Varšuva, Krokuva, o ten jau netoli ir Zakopanė- kurortinis miestelis Aukštųjų Tatrų papėdėje.

Keliaujant savo “žirgu”, geriausia išvažiuoti anksti ryte. Tiesą pasakius, nuvažiuoti iki Tatrų per dieną yra gana vargingas dalykas, nes Lenkijos keliais per daug neįsibėgėsi, juolab, kad už kiekvieno krūmo gali slėptis dėdė, matuojantis greitį ir grasinantis mažiausiai 100 zlotų bauda. Dažni ir kamščiai, ypač prie Varšuvos. Todėl geriausia neskubėti ir nakvoti kempinge. Nakvynė kainuos 8- 15 Lt. žmogui. Jeigu važiuoti visai nesisekė, teks apsistoti kempinge prie Kielce (yra rodyklė į dešinę, nuo pagrindinio kelio apie 5 km.). O jeigu pavyko pravažiuoti Krokuvą, tai galima rinktis arba brangesnį tarptautinį kempingą tuoj pat už Krokuvos, arba pavažiuoti dar apie 100 km ir apsistoti jaukiame kempinge “beveik kalnuose”. Kitas variantas- pasiekti Zakopanę ir ten klausti “pole namiotove”.

Dar viena pastaba: jeigu norite nusipirkti ką nors iš keliavimo inventoriaus, būtinai užsukite į turizmo parduotuvių kompleksą Varšuvoje, ul. Grojecka 46/50, tai yra pakeliui, iš miesto centro jau pasukus važiuoti į Krokuvą. Čia ir batai, ir žemėlapiai, ir ledkirčiai.

Atvykus i Zakopanę ar kitą miestelį, už nedidelį mokestį galima paprašyti gyventojų, kad priimtų į savo kiemą pasaugoti automobilį žygio laikui.

2. Geografinė padėtis

 Pagrindiniu Tatrų kalnagūbriu, besidriekiančiu iš vakarų į rytus, praeina Lenkijos -Slovakijos siena. Didesnioji Tatrų dalis yra Slovakijos teritorijoje, aukščiausia viršūnė Gerlach (2637). Lenkijos Tatrų slėniai, pradedant nuo vakarinių Chocholowska, Koscieliska, Kuznickaja yra miškingi, mažiau uolėti, tuo tarpu rytiniai Suchej Wody, Roztoky jau “tikri” kalnai. Aukščiausia Lenkijos Tatrų viršukalnė Rysy (2499). Aukštuosiuose Tatruose Lenkijoje ir Slovakijoje yra įkurti nacionaliniai parkai, kuriuose galioja gana griežtas gamtos apsaugos režimas.

3. Žaidimo taisyklės

Taigi, galima vaikščioti tik pažymėtais turistiniais takais, draudžiama statyti palapines, kūrenti laužus, rinkti uogas ir grybus, vedžiotis šunis. Takai eina slėniais, į perėjas ir viršūnes. Laipiojimas į uolas be tako leistinas tik turint tam specialų leidimą.

Nakvoti galima viešbutėliuose, jie yra beveik kiekviename slėnyje. Nakvynės kaina 2-4-8-14 vietų kambariuose 20-35 Lt., o jeigu pritrūksta vietų, galima miegoti ant grindų (10 Lt.). Viešbutėliuose yra kavinės, telefonas, kai kur- dušai su karštu vandeniu. Visur veikia mobilus ryšis.

Praktiškai- kelis kartus dviese keliavome po Tatrus partizaniškai, vakarais įlysdavome į mišką ir temstant statydavome palapinukę (žalios spalvos). Ryte nedelsdami susipakuodavome.  Nežinau, kokia tikimybė būti pagautam, ir kokios būtų sankcijos.

Maistas viešbutėlių kavinėse ganėtinai brangus: sriuba 4-5 Lt., antras 6-12 Lt., arbata 2 Lt., alus 4-6 Lt. Todėl tikslinga, kaip daro ir daugelis vietinių turistų, neštis dujinę viryklę, ir bent arbatą ar sriubą išsivirti.

4. Civilizacijos džiaugsmai, reikalingas inventorius

Takai Tatruose yra daug kur “išgrįsti” akmenimis (eiti nėra labai malonu), spalvotai pažymėti, statesnėse uolose įrengti grandininiai turėklai. Takų pradžios ir susikirtimo vietose pastatytos rodyklės, kuriose nurodytas ėjimo laikas iki objektų. Paskaičiuota ėjimui gana sparčiu tempu su lengva kuprine.

Žemėlapį geriausia turėti tokį, kuriame būtų spalvotai parodyti takai ir ėjimo laikas minutėmis. Dienai paprastai susiplanuodavome maršrutą 240-300 min., einant su kuprine ir pailsint krūvis būdavo pakankamas.

Inventoriaus sąraše turėtų būti miegmaišis, kalniniai batai, lazda ėjimui, akiniai nuo saulės, dujinė viryklė (apie 50g/žmogui/dienai dujų). Ir visa kita…

 5. Tatrai žiemą

 Tegul nepasmerkia manęs tie, kam kalnai žiemą – tai slidinėjimas.

 Pasakysiu tik kelis žodžius, kad Lenkijos Tatruose galima puikiai praleisti laiką žiemą ir ne ant slidžių. Jeigu nesiautėja pūga, turistiniai takai iki viešbučių, ir netgi aukštyn iki perėjų, būna praminti. Puikūs žiemiški peizažai vilioja išsiruošti 15-20 km žygeliui iš apačios iki viešbutėlio, ir atgal. Kopimui į perėjas ar viršūnes, jei tik takas neuždarytas dėl lavinų pavojaus, praverstų ledkirtis, o vietomis- ir katės. Ko gero, įmanoma netgi keliauti nuo viešbučio iki viešbučio. O šiaip, nesunkiai galima apsistoti Zakopanėje arba aplinkiniuose kaimuose, mokant už nakvynę 15-25 Lt. Gal tik tarpušventyje tarp Kalėdų ir naujųjų vietų rasti sunkiau, ir kaina gali būti dviguba.

 Slovakijos Tatruose režimas žiemą griežtesnis: vaikščiojimas turistiniais takais aukščiau viešbučių draudžiamas.

2 komentarai “Tatrai- artimiausi kalnai”

  1. Justas sako:

    Saunus straipsnelis, taip ir toliau ir dazniau;)

  2. karolisk sako:

    ačiū, naudinga. Beje, mano nuomone dar praverstu viena kita nuoroda į papildomą info 😉

Komentuokite

Jūs turite prisijungti komentavimui.